סגירה
  • מותאם לפיירפוקס ולכרום*
  • מותאם לעיוורי צבעים
  • מותאם לכבדי ראייה
  • תצוגה רגילה
  • תפריט קיצורי מקלדתAlt + 0
  • הפסק תנועתיות באתר
  • להגדלת פונטים לחץ על מקשים
  • Ctrl + להגדלה
  • Ctrl - להקטנה
  • Ctrl 0 לאיפוס
  • אפס לברירת מחדל
  • הצהרת נגישות

  Open SearchClose Search

  מטעני החבלה הזעירים שיפרצו את הדרך המסוכנת למעוזי חמאס 

  יואב זיתוןפורסם:  26.07.18 ynet

  לוחמי ההנדסה הקרבית סיימו אימון שכלל ניסוי במטענים המכילים גרמים בודדים של חומרי נפץ ייחודיים ומסווגים, ועם זאת מסוגלים לפרוץ חלון מסורג, דלת נעולה ואפילו קיר, מבלי לפגוע בגורמים בלתי מעורבים - כהכנה לעימות אפשרי בעזה. "לא נרצה שלוחם שלנו בכוח סמוך ייפגע או משפחה פלסטינית שיושבת בבית", הסביר קצין מהיחידה המובחרת "מדרון מושלג"

  יואב זיתוןפורסם:  26.07.18 , 13:39

   

  חידת ההנדסה הקרבית יהל"ם ביצעה לאחרונה אימון ייחודי שבו נוסו מטעני חבלה זעירים שמאפשרים "פריצה חמה" למבנים, מבלי לפגוע בגורמים בלתי מעורבים שנמצאים בהם. המטענים פותחו בתעשיות הביטחוניות הישראליות, מכילים גרמים בודדים של חומרי נפץ ייחודיים, ועדיין מסוגלים לפרוץ חלון מסורג, דלת נעולה ואפילו קיר - מבלי להסב נזק אגבי.

   

  לוחמי פלגת "מדרון מושלג" ביהל"ם ביצעו את האימון בשבועות האחרונים במתקן של היחידה במרכז הארץ, כחלק מהכשרתם, אך גם כחלק משיפור מוכנותם לקראת משימתם במלחמה אפשרית בדרום - הובלת צוותי הקרב הגדודיים של צה"ל, שיתמרנו ברצועת עזה, לעומק השטח הפלסטיני, שבו ימתינו הכוחות המובחרים של חמאס במבנים ממולכדים מחד או כאלה שמכילים משפחות, ילדים ונשים כמגן אנושי, מאידך

  "זה אתגר גדול להילחם במקום עם צפיפות אוכלוסין כזו גדולה, ולוחם מיומן שלנו נדרש גם לדעת אם המבנה ממולכד או לא ובהתאם לבחור את אמצעי הפריצה הנכון", הסביר ל-ynet קצין מהיחידה המובחרת של חיל ההנדסה הקרבית. "הפחתנו במטענים הללו את כמות החומר הנפץ למינימום. היו לנו אירועים בצוק איתן שבהם לוחמים נפגעו ממבנים ממולכדים ולכן רמת המיומנות שנדרשת מהלוחמים שלנו למנוע זאת היא גבוהה מאוד, עם יכולת מדויקת ומהירה. ברצועת עזה יש גם קירות מסיביים לצד בנייה ספורדית ללא סטנדרט בנייה מוכר, מה שהופך את המשימה למאתגרת עוד יותר. לא נרצה שבפעילות כזו ייפגע לוחם שלנו שנמצא בכוח סמוך מפגיעת רסיס כתוצאה מהפיצוץ וגם לא שתיפגע משפחה פלסטינית שיושבת בבית".

   

  פלגת "מדרון מושלג" הוקמה באמצע שנות ה-90 כלקח מרכזי מכישלון מבצע חילוץ החייל החטוף נחשון וקסמן ז"ל. המטרה הייתה להכשיר יחידה שכל ייעודה ומומחיותה יהיו לפרוץ למבנה אויב, באופן מהיר, חד ובטוח, להסתער לתוכו, לטהר אויב ולחלץ במידת הצורך גם בני ערובה. בחלוף השנים נוספה ליחידה גם יכולת נוספת, התמודדות עם האיום הכימי (מסלול "סייפן"), שעדיין לא חלף, ונמצא בעיקר בסוריה.

  החשש הישראלי הוא שחומרים כימיים חדשים או כאלה שנותרו לצבא אסד לאחר שהשמיד את רובו בתחילת מלחמת האזרחים בלחץ אמריקני, יגיעו לגורמים טרור, דוגמת חיזבאללה, ויאיימו ישירות על ישראל בעימות הבא בצפון. לכן הוחלט לשמר יכולת זו בצה"ל, בכמה רמות, אם כי בהיקפים קטנים מבעבר.

   

  מסלול ההכשרה של לוחם בפלגת "מדרון מושלג" נמשך כשנה וחצי תוך כדי אימונים תובעניים סביב השעון, והוא אחד הארוכים בזרוע היבשה עבוד לוחם. "במתאר הדרומי הלוחמים שלנו יצטרכו להתמודד עם איומים ב-360 מעלות סביבם, מהגובה, מהאוויר, מהקרקע ומתחת לקרקע", הוסיף הקצין מהיחידה. "נידרש להיות זהירים, לא ליפול בפח ולדעת להילחם ולפרוץ גם במקומות כמו בתי חולים ובתי ספר שבהם מסתתר האויב".

  .