קהנר מתמרנים בין המיכשולים

 

 

 

 

מתמרנים בין המכשולים

לחימה במנהרות באמצעות רובוטים, הנמר"ה (נמ"ר הנדסי) - ויחידת חי"ר בשגרה • קצין הנדסה ראשי מפרט בטור מיוחד את פריצות הדרך בחיל

 ישראל היום

 

 

 

 

 

 

 

פורסם ב: עודכן ב:
פרויקט גיוס קיץ 2017: חיל ההנדסה הקרבית פורץ ומוביל את כוחות היבשה במשימות הביטחון השוטף ובלחימה, תוך התמודדות והתגברות על מכשולים רבים. 
החיל הוא רבגוני ועוסק במספר רב של תחומים: מודיעין הנדסי, מיקוש, חבלה, סילוק פצצות, עבודה בתווך תת־קרקעי ושימוש בצמ"ה (ציוד מכני הנדסי). נוסף על תפקיד החיל במשימות הנדסיות, החיל מתפקד כיחידות חי"ר בשגרה ובחירום ומשתלב יחד עם כל הכוחות המתמרנים בשטח. 
תוואי הלחימה בשדה הקרב העתידי הוא תוואי של שטחים בנויים ושטחים סגורים. האויב שלנו מתפתח ומשתנה - הוא מתחיל להשתמש בטכנולוגיה חדישה שזמינה בשוק הפתוח, כגון רחפנים וסוגי מטענים שונים. התנאים האלה יוצרים מורכבות של תמרון הכוחות בשטח עקב אויב מתוחכם יותר ותנאים שמשלבים כמה אתגרים.
הלחימה העתידית תשלב לחימה באמצעות רובוטים, אשר כיום מנוצלים בעיקר על ידי היחידה המיוחדת של חיל ההנדסה, יחידת יהל"ם - יחידה מתמרנת שנותנת מענה לאיומים רבים ולצורות לחימה חדשות כגון לחימה במנהרות, לחימה בתנאי שטח מיוחדים, איום בלתי קונבנציונלי (אב"כ) וסילוק פצצות. הרובוטים יעזרו ללוחמים בסריקות בלוחמה תת־קרקעית ובנטרול מטענים שונים. אחד הרובוטים המנוצלים כיום, שבעתיד יהיה בשימוש רב יותר, הוא רובוט הרונ"י (רובוט נישא ייעודי) - שמטרתו לעזור ללוחם ולמפקד לבצע את המשימה בשטח אורבני כגון מנהרות וערים. רובוט הרונ"י הוא רובוט ייחודי המותאם ללחימה בשטח אורבני, הודות לגודלו הקטן וליכולות המגוונות שהוא מאפשר בשטחים צפופים וסגורים. 
הרובוט יסייע ללוחמים בשדה הקרב לנוע ולפעול בעומק שטח האויב, בשטח בנוי, צפוף ומורכב, מעל ומתחת לקרקע. בעתיד רובוט הרונ"י יוכל גם לשאת חומר נפץ, ובשלבים מאוחרים יותר אף יידע לבצע פעולות נוספות. גם עכשיו וגם במהלך השנים הקרובות הולכים ומתממשים פרויקטים טכנולוגיים, ובהם פרויקט שבו מנצלים טכנולוגיה רובוטית ללחימה ומפתחים טכנולוגיות ייחודיות לגילוי מטענים ולפתיחה של אזורים רוויי מטענים. במסגרת הפרויקט, חיל ההנדסה הקרבית מתעל יכולות טכנולוגיות מפותחות מכלל התעשייה לצורכי הצבא למען יצירת יעילות ואפקטיביות מבצעית מיטבית בשגרה בחירום.
נוסף על כך, בשנה האחרונה קלט חיל ההנדסה הקרבית כלי צמ"ה (צוות מכני הנדסי) חדש ששמו הנמר"ה (נמר הנדסי). כלי זה מאפשר לגדודי ההנדסה בגזרות יכולות טכנולוגיות מתקדמות בשגרה ובחירום, ומביא את הקדמה והטכנולוגיה לחזית הלחימה של צה"ל. כלי הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית הם עמוד תווך במהלך לחימת כוחות היבשה ומכפיל כוח בשדה הקרב העתידי. "ראשונים תמיד".
הכותב הוא קצין הנדסה ראשי תא"ל אושרי לוגסי