יהלם מאתר זרוע היבשה דנה ברגר 15.08.16

יהל"ם משנה פנים מאתר זרוע היבשה 15.08.16

דנה ברנר

http://www.mazi.idf.il/Images/trans.gif

 

"לוחמי יהל"ם מהווים בכל עולם תוכן, את הסמכות המקצועית הבלעדית ואין להם תחליף". עם הפקת הלקחים מ"צוק איתן" ורה-ארגון היחידה, ערכו לוחמי יהל"ם החדשים את התרגיל המסכם של הכשרתם

בשעת לילה מאוחרת, כשכמויות עשן אדירות מקשות על הראייה, הדבר היחיד שמפר את החושך, ולו לכמה רגעים - הוא מוקש אור שהפעיל ה"אויב", ולפתע ניתן להבחין בצלליות הלוחמים המתגנבים בסמטאות, נמתחות על גבי קירות הבתים בכפר ונעלמות אל תוך החשיכה.


לחימה במנהרות ונטרול המלכודים שהונחו ברחבי ה"כפר" - אלו שתי המשימות שעומדות בפני לוחמים מפלגות סמו"ר וס"פ של יהל"ם, בתרגיל המסכם של הכשרתם שנערך בעיקרו בבא"פ אליקים בשבוע שעבר, ובו דומתה לחימה בכפר עוין מעבר לגבול הצפוני. "התרגיל מבוסס על תרחישים מהמערכות האחרונות", מספר מפקד בית הספר של יהל"ם, רס"ן ע'. "לצד זאת, אנו נערכים גם לאיומים העתידיים אותם אנו מבינים שנפגוש".


"שבוע ההכשרה בא לדמות מצבי אמת בכל הגזרות, בין אם בצפון ובין אם בדרום", אומר המדריך הראשי של פלגת ס"פ, סמ"ר ג', שהשתתף בתכנון וכתיבת התרגיל. במהלך השבוע תרגלו הלוחמים החדשים את הידע שרכשו במהלך הכשרתם: מתרחיש חילוץ חייל חטוף בכפר מדומה במאל"א, ועד איתור, נטרול ולחימה בתוך מנהרות טרור תת קרקעיות בגזרה הצפונית והדרומית. "אנחנו מנסים להתבסס על כמה שיותר מקרים שחווינו ועל פיהם לבנות את המתארים שלנו", הוא מוסיף. "חשוב להיות יצירתיים, ולהשתמש בתרחישים בהם חווינו קשיים מסוימים בתור נקודות לתרגול בהכשרה"

 

במבצע "צוק איתן" הפכו המנהרות והמלכודים שנמצאו ברצועת עזה לאיום מרכזי על כוחות צה"ל. עוד לא עברה שנה מתום המערכה, והיחידה נערכת ליישום הלקחים. אחד מהם, במסגרת רה-ארגון היחידה, הוא שינוי המבנה הן בפלגות והן בבית הספר, והגדלת היחידה באופן משמעותי כשמפקדה הבא יהיה בדרגת אל"ם. לצורך העניין הסד"כ של פלגת סמו"ר, שמוכשרת לתת מענה באופן מקצועי לאיום המנהרות, שולש. "השנים הראשונות בבית הספר יהיו מורכבות מבחינת היערכות להגדלת היחידה", ממשיך רס"ן ע' ומייד לאחר מכן מסביר, כי גם במבנה בית הספר יהיו שינויים. "אותי עתיד להחליף סא"ל, ותחתיו ישרתו שלושה רס"נים שיהיו אחראיים על תחומים שונים בבית הספר".


אך עוד לפני השינויים במבנה בית הספר וביחידה עצמה, חלחלו השפעות המבצע קודם כל להכשרתם האינטנסיבית של הלוחמים שפעלו בשבוע המסכם האחרון. "נכנסו להכשרה האחרונה שינויים רבים", מסביר רס"ן ע'. "גם לאור הלקחים מ'צוק איתן', וגם על פי איך שאנחנו צופים את ההשתנות בשדה הקרב. הוספנו תרגילים לא מתוכננים לאורך ההכשרה, חידדנו את כל מה שקשור בהתמודדות עם תת קרקע ומתן יכולות כלליות של כלל הלוחמים מעבר ליכולות הספציפיות של היחידה", הוא מפרט. "נוסף על זאת, ייכנסו שינויים נוספים בהכשרה הבאה בעיקר בנושא אמל"ח. כיום יש אמצעי לחימה חדשים רבים שאנחנו קולטים ביחידה ובזרוע בכלל", מספר רס"ן ע'. על פי דבריו, מדובר באמל"ח חדש העוסק בהתמודדות מול אחד מהאיומים המרכזיים מהמערכה האחרונה.


השבוע המסכם את הכשרתם של הלוחמים החדשים נחתם בטקס בהר הגלבוע, שם מחכות המשפחות הנרגשות ללוחמים החוזרים משבוע השיא של הכשרתם. הטקס נערך במעמד הקהנ"ר, תא"ל אושרי לוגסי, ומפקד יהל"ם, סא"ל י', שנושאים דברי ברכה ללוחמים ומשפחותיהם. "לוחמי יהל"ם מהווים בכל עולם תוכן, את הסמכות המקצועית הבלעדית ואין להם תחליף", אומר סא"ל י'. "אני מצפה מהלוחמים לפעול, כפי שפעלו חבריהם ברצועת עזה לפני מספר חודשים. התהליך המקצועי הארוך שעברו ביחידה, יאפשר להם להתמודד באופן מלא מול האתגרים המבצעיים הקיימים בגזרות השונות".