07.05.14 יעקב סעיד - הובא על ידי אבי מלול

 

לחברי ועמיתי חיילי חה"נ במלחמת יום כיפור ולכל הקוראים

 

שמי אבי מלול מש"ק בגדוד 605  פלוגה א' .ובעת המלחמה משק מפעיל סירת גרר בפלוגה ב' של יהודה חודידה ז"ל .אבקש להביא לפניכם  את סיפור  מעשה הגבורה של החייל  מילואים במלחמת יום כיפור ימין  סעיד מקרית בנימין רח' יעקוב כהן 6 כפי שחזו עיני וחוויתי בשעת מעשה ולאור עדותו של ימין כפי שתאר את האירוע

סיפור המעשה

ימין גוייס בפרוץ המלחמה כחייל מילואים על משאיתו  לילנד טלויזיה אדומה עימה עבד בחברת משאות המפרץ במפרץ חיפה . וסופח לגדוד 605  של  חה"נ בקישון שם צוות אלי כמוביל של סירת הגרר אשר שימשתי מפקדה עם איש צוות נוסף חייל בשם אוזן  מירושליים כמדומני . ואשר ניפצע במהלך הלחימה .

ביום א' עזבנו את הקישון למאוג בסיני שם התארגנו עד לתזוזה לכיוון טסה לציר עכביש /טרטור חווינו את המסע והקרבות על הציר עד לפתיחת הדרך לתעלה לאחר שני ימי קרבות בחווה הסינית עם הנתן פקודת התזוזה לתעלה נסענו בעקבות הדוברות תחת אש בילתי פוסקת על הציר ותקיפה של מטוסי סוחוי מצריים מה שאילץ אותנו להמלט מהמשאית לא אחת .במהלך הבוקר של ה --17/10 השקנו את הסירה למימי התעלה וסעיד חלק איתנו את ההתחפרות בחצר תוך ספיגה מתמדת של הפגזות והפצצות מהמצרים אש תופת ללא הפסקה .בצוות שלי ניפגעו שני מספרי שתיים אולם הסירה שהוביל סעיד עשתה את המוטל בלחימה.

בצהרי ה19/10 היגיע  לחצר שיירה לוגיסטית של דלק ותחמושת שהיתה  בדרך לחצות את התעלה למצריים  .אולם הפגזות בילתי פוסקות ובעיקר של מטחי קטיושה אילצו את הנהגים לחפש מחסה משאית  סמיורילר לילנד  היבר .בצבע תפוז  שנשאה תחמושת פגזי 105 לטנקים ספגה פגיעה בתא המטען  ופגזים החלו להתפוצץ  לכל עבר. אנחנו עם סעיד וקרן מפעיל צמ"ה טמנו את הראש בחול וראינו את נהג המשאית נמלט ומשאיר את המנוע דולק חייל שאמר כי לאביו יש משאיות  כאלה

 בחדרה  קם ורץ לעבר המשאית נכנס לתא  הנהג  וניסה להרחיק את המשאית. אולם כעבור מספר שניות יצא מהמשאית ורץ אלינו בחזרה ,תוך שהוא צועק אני לא מוצא את ההיבר ונשכב לידינו  סעיד אמר לו כי הידית נמצאת בין הכסאות החייל  ענה שלא חוזר למשאית ואם סעיד יודע שילך לבד .סעיד נטל קסדה ושכפץ קם ורץ למשאית נכנס לתא הנהג  ונהג באומץ וקור רוח למופת  את המשאית ,תוך שהמטען מתפוצץ ללא הפסקה חצה את החצר עלה על הגשר חצה את התעלה, והחנה את המשאית בגדה המצרית בין העצים תפס שם ג'יפ שליווה אותו לדבריו והחזיר אותו אילנו בריא ושלם .

לעניות הבנתי זהו מעשה יוצא דופן של גילוי אומץ לב תחת אש והתנהגות ללא חת תוך הקרבה עצמית  על מנת לחלץ את המשאית מאזור החצר במקום שסיכנה  רבים מחיילנו ואין לי ספק שבמעשהו זה מנע סעיד פגיעה של רבים ןאני אישית חב לו על כך תודה והערכה .

אני תיקווה כי מעשה זה אשר בסך הכל מצטרף לעוד גילוי גבורה ועבודת גישור נחושה תחת אש תופת  של מרגמות, ארטילריה ,קטיושות ,הפצצות מהאויר ,ונסיונות תקיפה של מסוקים וקומנדו מצרי על הגשרים והחצר בנסיון לנתק ולמנוע את הגישור . ימצאו את ביטויים בציון חלקם של חיילי ההנדסה והצליחה אשר איפשרו באומץ את מהלך הצליחה ולא נשברו למרות הכל .בראייה הסטורית בסופו של דבר כל ההכנות ןהפעילות בזמן המלחמה הוכיחו את התפיסה של גדודי הצליחה ועל כך מלוא הערכתי לכל  שעשו במלאכה אחיי ורעיי אולם ראוי לזכור כי שום דבר לא יכול היה לצפות את עוצמת האש שניתכה על  חצר הצליחה במצמד ולכן בסופו של  יום רוחם של הלוחמים ומעשים הירואים של חיילים כמו סעיד הם אלה   שהביאו את היכולת והתוכנית לכלל ביצוע .