דחפור D-9

דחפור ה-D9 הוא דחפור כבד המיועד לעבודות גדולות.
ה-D9 מתנשא לגובה 4 מטרים ומשקלו מעל 50 טונות. גובה הכף שלו מטר ותשעים סנטימטרים, יותר מרוב בני האדם, ונפחה הוא יותר מ-16 מ"ק. הD9 ידוע בזכות האמינות והעמידות שלו בתנאי עבודה קשים.

ה-D9R הצה"לי הוא בעל 405 כוחות סוס וזוכה למעטפת שריון כבד ותוספת מיגון כלוב תוצרת ישראל שהוכיחו עצמם בהגנה על מפעילי הכלי במלחמה כנגד הטרור.

את הדחפור מפעילים חיילים בחיל ההנדסה (ענף הצמ"ה - ציוד מכני הנדסי) אחרי שעברו קורס ממושך וייעודי. מפעיליו באים הן מקרב חיילי הסדיר (הפועלים מטעם גדודי ההנדסה הקרבית או יחידות ההנדסה הפיקודיות) והן מקרב חיילי המילואים (הפועלים בדרך כלל מטעם יחידות ההנדסה הפיקודיות או מגדודי המילואים).
צוות הדחפור מורכב משניים: מפעיל ומפקד. המפעיל נוהג בדחפור ומפעיל את הכלים, ואילו המפקד משמש כאחראי קשר, תצפיתן ואף מקלען בעת הצורך.

במלחמה כוללת, ייעודם של דחפורי חיל ההנדסה הוא בעיקר פריצה הנדסית - הרס סוללות, כיסוי תעלות, פינוי מוקשים וכדומה. הדחפור מבטיח את ניידות הכוחות באמצעות פריצת מכשולים, סלילת דרכים וחילוץ כלי רכב תקועים.

בתקופות בטחון שוטף משמש הדחפור לעבודות בנייה וביצורים, יחד עם כלי צמ"ה נוספים. בנוסף, צה"ל משתמש בדחפורים כדי: לנקות זירות מטענים, לפלס מסלול דרך מכשולים (טבעיים ומלאכותיים) ושדות מוקשים. באינתיפדת אל-אקצה - שימש הדחפור גם להרס בתים של מחבלים תחת אש כבדה. לפי מומחים צבאיים השימוש ב-D9 היה אחד הגורמים המרכזיים לאבדות הנמוכות יחסית של צה"ל באינתיפאדה השנייה. כיום מובילים הדחפורים המשוריינים את הפעילות המבצעית כנגד הטרור.